Tradice červených svíček

28. února 2014 v 18:00 | Zuzka
Všichni je známe, ne?
Svíčka zapálená za mrtvého chlapečka u Radvanic na TrutnovskuSvíčka zapálená za mrtvého chlapečka u Radvanic na TrutnovskuSvíčka zapálená za mrtvého chlapečka u Radvanic na Trutnovsku

Abych našla obrázek, musela jsem do googlu zadat "pohřební svíčka". Já ten název ale nepoužiju. Nelíbí se mi totiž, že je takhle zaškatulkovaná.
Svíčka by to byla snad i hezká, když to vezmete kolem a kolem. A když pominete to, že se dává na hroby.
Vlastně mně se až tolik nelíbí. Nikdy jí na svém hrobě nechci. Mám radši takové přírodní svíce. A myslím že spousta ostatních, s prominutím, mrtvol, to má stejně. Ale vy jim tam stejně dáte tuhle.
Proč se tam vlastně dává? Člověk jen jde po hřbitově a na každém hrobě takováhle svíčka. Protože jdete na hrob, tak ji tam koupíte. A proč ne jinou? Protože tahle se tam přece dává.
Ale proč? Proč se to takhle zaškatulkovalo? Tahle svíčka prostě patří na hrob. Je pro mrtvé.
Kdybyste ji dali někomu k narozeninám, asi by ho to nepotěšilo. Určitě by ho to nepotěšilo. Protože to bude brát třeba jako vzkaz ,,Ty už patříš do hrobu". Anebo to bude brát jako vaší nevědomost, blbost. Že nevíte, že tohle přeci patří na hrob. A přitom by se jim ta svíčka třeba i líbila (někomu se zvláštním vkusem).
A nehledě na to, že ta barva se mi pro mrtvé opravdu nehodí. Možná má ty hroby rozjasnit, aby to nebyly jen šedé mramorové desky. Ale rozjasňování zvládnou květiny. Svíčky mají hořet, aby dávaly teplo. A teplo rovná se život.
A taková červená svíčka... Vypadá jako krvavá. Červená jako krev. Má to být "ironie", že mrtvým už v žilách neteče? Tak to se trochu nepovedlo.
Prostě... co chci říct je, že to škatulkování se mi nelíbí. A nejen u svíček. Nemůžeme přeci říct, ty si chytrý, takže si šprt - to znamená, že nemůžeš dělat sporty. Všichni můžeme všechno. Co jen chceme.
Stejně jako tahle červená svíčka může být někdy narozeninový dárek.
A na hrobě zase může skončit nějaká jiná svíčka.
To nezní tak špatně, ne? Tak neškatulkujme. Nenosí to dobrotu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elie Elie | Web | 28. února 2014 v 20:38 | Reagovat

Mě se tyhle červené svíčičky hrozně líbí ^_^. Na hrobech taky, ale když si představím, že bych jich měla pár rozsvícených v noci v pokoji... A je mi jedno, že by měly patřit na hřbitov.  Ale taky by mě zajímalo, proč je zrovna červená tradiční barvou... Každopádně kdybych jednu dostala k narozeninám, dost bych se tomu smála :D

2 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 28. února 2014 v 22:04 | Reagovat

[1]: Mně se tolik nelíbí, mam oblíbené jine barvy svíček :) Červenou barvu proste nepochopím. A já bych se taky smála, ale třeba prarodiče, nejspíš i rodiče, by z toho asi nadšení nebyli :D
Omlouvam se za případné chyby ap, jsem na mobilu a koukám na Harryho Pottera :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama