Jak vznikají veledíla?

15. května 2014 v 22:15 | Zuzka |  Střípky myšlenek
Znáte to. Čtete úžasnou knihu a říkáte si, jak vlastně někdo mohl napsat něco tak krásného?
Kam vlastně velcí spisovatelé chodí na své nápady?
Trochu jsem nad tím přemýšlela. A za příklad dám sebe, i když, jak všichni víme, já nejsem velký ani malý spisovatel, já se totiž vůbec nemohu počítat mezi spisovatele. Ale řekněme, že jsem takový pisálek a tu a tam také nějakou tu nicotnost napíšu.
A já na nápady chodím náhodou. Prostě sedím na staré rozvrzané židli a poslouchám nějaký nudný výklad. A najednou je to prostě tady. V hlavě se mi něco vyrojí, nebo se možná vykuklí malý motýlek. A začne poletovat sem a tam, já už najednou žádný výklad neslyším a jen toho motýlka vybarvuji, zvětšuji, prostě zkrášluji. A svrbí mě prsty, jak moc si přeje roztáhnout svá křídla a prostě vyletět do světa. O přestávce se potom vrhám na svůj mobil a krásného motýla přenáším právě sem, na blog. I když on pak už možná není tak krásný, když to čtu, vidím miliony nedokonalostí. Ale stále je to můj milovaný motýlek.
Zaujalo mě také, že se mi vlastně zdají docela zajímavé sny. Takže inspiraci mohu najít i v nich. Četli jste On? Jestli ne, nevadí, ale právě tento nápad přišel ve snu. Tedy, jediné, co si z toho snu pamatuji, je, že sedím v dešti, ale vlastně to nejsem já, je to někdo jiný, ale přitom to zažívám já, a najednou přijede auto, a já vím, že tu jsou pro mě. Tak se zvedám a jdu pryč, na tváři kapky deště, ale nevadí mi to, odcházím. A já na ten sen stále myslím, nedokážu přesně určit své pocity, ale je to zvláštní. Neuvěřitelně to na mne zapůsobilo. Tolik jsem se snažila, aby to bylo hezké, abych to dobře napsala. Výsledek mě zklamal, nedokázala jsem tam popsat ty emoce.
Ale kvůli tomu to nepíšu, píšu to proto, že přemýšlím, odkud se berou nápady. A jak to vlastně je? Rodí se někomu v hlavě více nápadů? Podle mě se nejspíš rodí v hlavě každému stejně nápadů, nějaké dobré, nějaké horší a nějaké třeba nejlepší. Jen je někteří nedokáží pobrat, nechají svého motýlka uhynout. A někteří ho nabarví, někteří z něj vytvoří přímo umělecké dílo.
Také bych chtěla vytvářet taková díla. Můžu jen doufat, že se k tomu někdy dopracuji, ale pochybuji o tom. Nedokážu svého motýla plně rozvíjet.
A přišli na ty nápady slavní spisovatelé podobně jako já? Nebo námahali svou mysl, aby je něco napadlo? Já tu mysl taky někdy namáhám, ale zdá se mi, že nejlepší nápady chodí samy o sebe. Prostě se rozhodnou, že přijdou, a vy je nijak nedonudíte přijít dříve.
A tak k nám chodí nápady. Nečekaně, třeba ve chvílích, kdy nemáte po ruce nic. Ale já naštěstí skoro vždycky něco mám, obsahem mých veškerých zavazadel a vlastně i kapes je totiž papír a tužka. A když už, mám mobil. Ten také stačí pro poznamenání nápadů. Ale stejně je to vtipné, pokud vás takový nápad překvapí zrovna na záchodě, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama