Jak se máš?

4. listopadu 2014 v 6:00 | Maddie Bonne |  Střípky myšlenek
Tak tuhle otázku známe snad všichni. Přiznejte, že s ní občas taky obča začnete nějakou tu konverzaci! Zajímavé je, že je to většinou konverzace v psané podobě. Já tedy většinou nepřijdu za kamarádkou ve škole a nezeptám se jí, jak se má. Je to špatně?
A popravdě, když už se někoho ptám... Většinou mě to ani nezajímá. Teď mě neberte jako necitu. Samozřejmě, že nemám ráda, když jsou lidé smutní a podobně. Ale když se jich ptám, tak mi na tom v tu chvíli ani tolik nezáleží. Prostě nějak zahajuji konverzaci. Stalo se z toho jakési klišé.
Je opravdu jen málo lidí, kterých se ptám, protože mě to vážně zajímá. A většinou o bývají právě ti lidé, se kterými nemusím konverzaci zahajovat touto otázku, se kterými ta konverzace prostě přijde nějak sama, a pak lehce plyne. Ale mě to zajímá, zajímá mě, jak se těm lidem vede. Jak se mají, jestli je něco netrápí. A tak se jich na to zeptám. Ale neptám se často, nechci je tím otravovat, nechci, aby si mysleli, že naše konverzace se dostává do fáze klišé. Ona se tam nedostává, dostává se právě do něčeho mnohem víc a právě proto se ptám, protože mě to zajímá. A já doufám, že odpověď nebude nějaké "jde to" či "fajn", i když to třeba vůbec nejde a není to fajn. Já chci, aby se mi po té otázce otevřeli, řekli mi, co se jim dneska přihodilo hezkého i nehezkého, co je trápí nebo těší. Já se například při této otázce snažím vypisovat, pokud odpovídám člověkovi, na kterém mi záleží. A také, pokud mám zrovna náladu. Pravda je, že z bolístkami se svěřuji jen opravdu pár lidem. Ale přitom chci, aby se ostatní svěřovali mě...
Neptám se vždy jen "jak se máš?" ale například "jakpak se máš?", "jak se vede?", "jakpak se vede?" a podobně. A vymýšlím toho víc, jen aby se z toho nestalo pouhé nudné klišé, tedy aby to ten člověk jako pouhé nudné klišé nechápal. To by mě mrzelo.

Ale hlavně mě zajímá, jak jste na tom vy s otázkou "jak se máš"?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama